Жовтень 21, 2018 0 1996 Переглядів

Михайло Мокієнко: «Під час роботи над докторською мені глибше відкрилася Божа робота в історії»

П’ятидесятницькі дослідження приходять і в українську науку! 9 жовтня 2018 р. у Національному педагогічному університеті імені Михайла Драгоманова Михайло Мокієнко захистив дисертацію доктора філософських наук на тему «П’ятидесятництво: особливості богословської та соціальної ідентифікації». Ми привітали Михайла Михайловича та поспілкувалися про суть та значення його наукової роботи.

В авторефераті вашої докторської вказано, що уперше у вітчизняній теології було здійснено комплексний аналіз п’ятидесятницького руху. Загалом слово «вперше» там згадується досить часто. Що означає ваша робота для науки?

– Насправді вітчизняна наука не «удостоїла» п’ятидесятництво особливою увагою. Якщо говорити у співвідношенні «масштаб руху – рівень дослідження», то «рух Духа» найменш досліджений. Тут треба говорити й про радянський атеїстичний експеримент та неможливість адекватної оцінки руху в ХХ столітті, й про особливу природу п’ятидесятництва і так далі. Звідси дійсно наявність багатьох «вперше».

Вітчизняна наука отримала у цьому дослідженні не лише аналітичну філософсько-богословську інформацію про світове п’ятидесятництво, а також основні тенденції в межах вітчизняного руху. А й отримала методологічний інструментарій для дослідження споріднених рухів.

– Які зміни ваша наукова  робота  внесе у  богословську освіту?

Ну, звісно, подія ще занадто свіжа, щоб аналізувати її вплив на богословську освіту. Але декілька нюансів вже зараз можна підкреслити. По-перше, завдяки роботі було введено в обіг чималу кількість нових джерел, про існування яких дослідники, які «не в темі» не мали даних. По-друге, робота задає певний стандарт для дослідження п’ятидесятництва. По-третє, дисертація демонструє для інших «традицій віри» динамічний розвиток сучасного п’ятидесятницького богослов’я, його діалогічний характер, спроможність бути на передньому краї сучасних теологічних досліджень.

– Скільки часу ви працювали над цією дисертацією і скільки джерел опрацювали? 

– Можемо говорити про підготовчий та безпосередній етапи роботи над дисертацією. Перший тривав довший час, оскільки я вже близько двадцяти років вивчаю феномен п’ятидесятництва, п’ятнадцять років викладаю історію й близько десяти – особливості теології руху.

У 2007 році в Запорізькому національному університеті захистив кандидатську дисертацію присвячену сучасному етапу розвитку вітчизняних течій пізнього протестантизму. Другий етап, пов’язаний власне з цією роботою, тривав близько двох років й був надзвичайно енергозатратним. Хотів би виразити особливу подяку Євро-Азіатській акредитаційній асоціації за всебічну підтримку на цьому етапі. В дослідженні використано 443 джерела, з них більше 230 на іноземних мовах.

– Михайле Михайловичу, чи отримали ви у процесі роботи якісь особисті відкриття?

– Про відкриття в процесі дослідження можна говорити чимало. Мені глибше відкрилася Божа робота в історії, розуміння тривалості П’ятидесятниці в історії, багатоманіття її виявів за останні 100 років, включеність руху в загальний християнський поступ та багато іншого.

– І останнє запитання: які ваші подальші плани у науковій царині?

Планів достатньо, але вважаю, що необхідно йти послідовно. Наразі є намір видати книгу на основі дисертаційного дослідження, де в доступнішій формі донести здобутки роботи. Тим більше ми стрімко рухаємося до столітнього ювілею п’ятидесятництва в українському контексті. Інші плани пов’язані з ювілеєм й про них стане відомо дещо пізніше.

Наприкінці хотів би подякувати усім причетним до мого захисту, особливо моєму науковому консультанту, доктору філософських наук Роману Соловію за суттєву допомогу в процесі роботи.

З  авторефератом можна ознайомитися за посиланням 

Попередня У Чернівцях відбулася міжобласна підліткова конференція
Наступна УМОВИ КОНКУРСУ

Вам також може сподобатися

Актуальне інтерв’ю

Михайло Мокієнко: «Ювілей п’ятидесятництва — це демонстрація справедливості»

— В історії є явища, час виникнення яких визначають із

Відділ освіти

Київський Біблійний інститут: 20 років потому

20-річчя святкували 5 жовтня 2013 р.  У цей день в стінах КБІ зібралося багато працівників, студентів, викладачів, випускників, першопрохідців викладацького складу, а також почесні гості.