Жовтень 21, 2018 0 3286 Переглядів

Михайло Мокієнко: «Під час роботи над докторською мені глибше відкрилася Божа робота в історії»

П’ятидесятницькі дослідження приходять і в українську науку! 9 жовтня 2018 р. у Національному педагогічному університеті імені Михайла Драгоманова Михайло Мокієнко захистив дисертацію доктора філософських наук на тему «П’ятидесятництво: особливості богословської та соціальної ідентифікації». Ми привітали Михайла Михайловича та поспілкувалися про суть та значення його наукової роботи.

В авторефераті вашої докторської вказано, що уперше у вітчизняній теології було здійснено комплексний аналіз п’ятидесятницького руху. Загалом слово «вперше» там згадується досить часто. Що означає ваша робота для науки?

– Насправді вітчизняна наука не «удостоїла» п’ятидесятництво особливою увагою. Якщо говорити у співвідношенні «масштаб руху – рівень дослідження», то «рух Духа» найменш досліджений. Тут треба говорити й про радянський атеїстичний експеримент та неможливість адекватної оцінки руху в ХХ столітті, й про особливу природу п’ятидесятництва і так далі. Звідси дійсно наявність багатьох «вперше».

Вітчизняна наука отримала у цьому дослідженні не лише аналітичну філософсько-богословську інформацію про світове п’ятидесятництво, а також основні тенденції в межах вітчизняного руху. А й отримала методологічний інструментарій для дослідження споріднених рухів.

– Які зміни ваша наукова  робота  внесе у  богословську освіту?

Ну, звісно, подія ще занадто свіжа, щоб аналізувати її вплив на богословську освіту. Але декілька нюансів вже зараз можна підкреслити. По-перше, завдяки роботі було введено в обіг чималу кількість нових джерел, про існування яких дослідники, які «не в темі» не мали даних. По-друге, робота задає певний стандарт для дослідження п’ятидесятництва. По-третє, дисертація демонструє для інших «традицій віри» динамічний розвиток сучасного п’ятидесятницького богослов’я, його діалогічний характер, спроможність бути на передньому краї сучасних теологічних досліджень.

– Скільки часу ви працювали над цією дисертацією і скільки джерел опрацювали? 

– Можемо говорити про підготовчий та безпосередній етапи роботи над дисертацією. Перший тривав довший час, оскільки я вже близько двадцяти років вивчаю феномен п’ятидесятництва, п’ятнадцять років викладаю історію й близько десяти – особливості теології руху.

У 2007 році в Запорізькому національному університеті захистив кандидатську дисертацію присвячену сучасному етапу розвитку вітчизняних течій пізнього протестантизму. Другий етап, пов’язаний власне з цією роботою, тривав близько двох років й був надзвичайно енергозатратним. Хотів би виразити особливу подяку Євро-Азіатській акредитаційній асоціації за всебічну підтримку на цьому етапі. В дослідженні використано 443 джерела, з них більше 230 на іноземних мовах.

– Михайле Михайловичу, чи отримали ви у процесі роботи якісь особисті відкриття?

– Про відкриття в процесі дослідження можна говорити чимало. Мені глибше відкрилася Божа робота в історії, розуміння тривалості П’ятидесятниці в історії, багатоманіття її виявів за останні 100 років, включеність руху в загальний християнський поступ та багато іншого.

– І останнє запитання: які ваші подальші плани у науковій царині?

Планів достатньо, але вважаю, що необхідно йти послідовно. Наразі є намір видати книгу на основі дисертаційного дослідження, де в доступнішій формі донести здобутки роботи. Тим більше ми стрімко рухаємося до столітнього ювілею п’ятидесятництва в українському контексті. Інші плани пов’язані з ювілеєм й про них стане відомо дещо пізніше.

Наприкінці хотів би подякувати усім причетним до мого захисту, особливо моєму науковому консультанту, доктору філософських наук Роману Соловію за суттєву допомогу в процесі роботи.

З  авторефератом можна ознайомитися за посиланням 

Попередня У Чернівцях відбулася міжобласна підліткова конференція
Наступна УМОВИ КОНКУРСУ

Вам також може сподобатися

Департамент сімейного служіння

Володимир Бричка: «Сімейне служіння — широке поле праці»

27 березня 2018 року на засіданні Комітету УЦХВЄ було затверджено

Новини

1 січня розпочався літературний конкурс ім. Джона Буньяна 2022 року

Вже шостий рік поспіль Департамент освіти УЦХВЄ спільно зі служінням

Новини

ЯК МИ СВЯТКУЄМО РІЗДВО? ДЛЯ КОГО ЦЕ СВЯТО?

Якщо нашим дітям задати запитання: ЧОМУ ТОБІ ПОДОБАЄТЬСЯ РІЗДВО? То