У Києві презентували книгу про невинно ув’язнених довічників, на захист яких виступили правозахисники та церкви
10 лютого в Українському кризовому медіацентрі презентували книгу «Довічне ув’язнення: європейські стандарти та українська практика» і результати анонімного опитування засуджених довічно.
«Правова справедливість є моральним обов’язком державної влади – вищим від будь-яких інших її намірів та устремлінь. Жертви свавілля та несправедливості зазнали та продовжують зазнавати суттєвої кривди та потребують особливої уваги і негайної допомоги.
Ми тут, щоб говорити на захист тих, хто був засуджений ще у час дії радянського кримінально-процесуального кодексу 1961 року, коли вирок виносили на основі «зізнання», що нерідко вибивалось тортурами. Такі люди в Україні досі відбувають довічне покарання», – каже Юрій Кулакевич директор Департаменту зовнішніх зав’язків УЦХВЄ, який разом о. Костянтином Пантелеєм, керівником Відділу душпастирства в пенітенціарній системі України (УГКЦ), під час презентації представляли позицію Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій.
ВРЦіРО виступила на підтримку ініціативи Харківської правозахисної групи, яка вже не перший рік торує стежку до встановлення справедливості. Директор групи, відомий правозахисник Євген Захаров заявляє, що в Україні відсутні правові можливості перегляду справи, навіть якщо докази провини дуже сумнівні: «У книзі наводиться кілька таких прикладів. Є уривки з інтерв’ю із засудженими довічно», – каже правозахисник.
Книга включає матеріали рішення Європейського суду з прав людини «Пєтухов проти України (№ 2)». В документі зазначається про відсутність реальної можливості умовно-дострокового звільнення для осіб, довічно позбавлених волі, що є порушенням статті 3 Конвенції та системною проблемою в Україні. Видання містить цілий ряд проблемних питань українського правосуддя.
Підчас пресконференції координатор програм ХПГ Андрій Діденко оприлюднив результати анонімного опитування серед довічників у шести установах виконання покарань. Серед 599 опитаних засуджених (це майже третина всіх українських довічників), більшість були засуджені за КПК в редакції 1961 року, третина вважають себе невинуватими. 439 опитаних стверджують, що під час слідства до них застосовувалися катування.
***
Детальніше про долі таких людей, можна прочитати на сайті «Боротьба за життя. Історії свавільно засуджених» https://stories.khpg.org/ , створеному Харківською правозахисної групи.
Автори сайту та нової книги сподіваються, що завдяки їх зусиллям в Україні вдасться створити прецедент, коли невинно засуджені люди зможуть вийти на свободу.
Для довідки. Книгу «Довічне ув’язнення: європейські стандарти та українська практика» опубліковано видавництвом «Права людини» за підтримки Посольства Королівства Норвегії в Україні.
Авторський колектив: Андрій Діденко, Ганна Овдієнко, Вадим Човган, упорядник Євген Захаров.
За додатковою інформацією можна звертатися до Андрія Діденка: 093 985 25 74.
Вам також може сподобатися
«Ми молилися про Азію, і коли місія запропонувала поїздку на Філіппіни, зрозуміли – це від Бога» – випускники місіонерської школи «Глобальне партнерство»
Школа міжнародного місіонерства «Глобальне партнерство», що працює у селі Скригалівка
Восьмий духовний ранок відбувся у Рівненській ОДА – держслужбовці, освітяни та священнослужителі разом міркували про виховання дітей
9 квітня у приміщенні Рівненської обласної державної адміністрації відбувся уже
Уряд посилив карантин, але церкви залишаться відкритими
Кабінет Міністрів скасував адаптивний карантин і запровадив більш суворі обмеження