Грудень 23, 2022 0 569 Переглядів

Навчання для навчаючих: курси для проповідників УЦХВЄ Волині

Вже другий місяць як на Волині у церквах ХВЄ стартували навчальні курси для проповідників. Цьогоріч, не зважаючи на воєнний стан та часте відключення електроенергії, навчання розпочалося в листопаді в режимі офлайн. Перше заняття відбулося в Ковелі. Таких навчально-просвітницьких осередків по області утворилося п’ять і функціонують вони на базі церков у Ковелі, Нововолинську, Луцьку, Седлищі та Торчині. Такі навчання на Волині не є чимось новим: в обласному об’єднанні УЦХВЄ у такому форматі вони існують з 2008 року.

Бажання вчитися та вдосконалюватися об’єднує людей різних не лише за віком, а й життєвим досвідом. Середній вік слухачів курсів — двадцять років. Відвідують лекції-практикуми не лише старшокласники, студенти вишів, а й ті, хто вже задіяний в служінні людям. Микола Волков, завідувач відділу освіти при Волинському обласному об’єднанні УЦХВЄ, розповідає: «Буваючи в різних групах, зустрічаю слухачів, які ще хлопчаками приходили на ці навчання, сьогодні вони вже шановані служителі церкви, але знову їх бачу серед студентів. Це як своєрідні курси підвищення кваліфікації…»

Чим же викликаний такий інтерес до цієї справи? Порою року — поля ж бо повбирані? Станом в країні — сьогодні й той хто був байдужим до Бога, змушений часто думати про вічне? Цікавими викладачами та темами, що «зачіпають»? Звичайно, все це важливі чинники, але, на мою думку, любов до діла Божого та людей, бажання доносити Слово істини правильно та цікаво людям різних прошарків суспільства, не крадучи дорогоцінний час своїх слухачів — є рушійною мотивацією для більшості студентів. Найчисельніша авдиторія на сьогодні збирається в Ковелі (72 слухача) та Луцьку (55 слухачів). Півсотні студентів зареєстровано в Нововолинську, 43 — в селі Седлище Камінь-Каширського району та 12— в селищі Торчин Луцького району.

Зазвичай навчання триває десять-дванадцять занять і проходить у вихідні дні (в більшості це субота). Залежно від запитів авдиторії підбираються курси для вивчення. Серед найпоширеніших — «Гомілетика», «Герменевтика», «Теологія», «Бібліологія», «Доктрини Біблії», «Історія церкви», «Піст і молитва», «Пневматологія» та інші. Викладачі, часто запрошені з Біблійних семінарій та інститутів дипломовані вчителі богослов’я, залежно від специфіки курсу та їх тематики підбирають рівень навчального матеріалу, методику подачі та своєрідний контроль. Найчастіше це виголошення власної проповіді на певну тему з самоаналізом, тести.

Таким чином, всі проповідники й бажаючі ними стати в майбутньому, можуть отримати необхідну базу знань, щоб нести Слово Боже в маси та по євангельських громадах й не стати крадіями дорогоцінного часу та людської уваги.

З історичних джерел відомо, що різні протестантські течії на теренах України, починаючи вже з XVI – XVII cтоліття суттєво вплинули на розвиток не тільки теологічної, а й світської освіти. «Штундисти навчали, що істиною є тільки Біблія, і вважали книги книги Святого Письма Старого і Нового Завітів за єдиний критерій істини. Вони зосередили всю увагу та пильність навколо самого Слова Божого, вимагали від членів глибшого знання Біблії… « — так у статті «Принцип Sola Scriptura та українська реформація XIX ст.» євангельських християн характеризує Віталій Нероба. Навчалися й служителі з Волині, яка на той час була під владою Польщі. І вже пізніше, в ХХ ст. радянська влада зробила віруючих темними та затурканими, перекривши доступ до освіти любої, як такої. Присмак цього відчувають євангельські християни ще й сьогодні у ставленні суспільства до протестантів та теологічної освіти. Хоча останніми роками спостерігаються більш позитивні тенденції в цьому напрямі. А було ж не так: саме протестантизм і реформація були рушійною силою в суспільстві протягом багатьох століть, не тільки в Україні, а й в усьому світі.

Про значимість навчання для тих, хто навчає людей Слова Божого поговоримо з головою Волинського об’єднання УЦХВЄ єпископом Михайлом Близнюком.

— Наскільки важлива гомілетика в наших церквах, адже багато хто називає її доктриною церковного красномовства і ставиться негативно?
— Я вважаю, що навчання проповідників, або гомілетика як наука про проповідь — це завжди актуально і необхідно. Тому що, Слово Боже має звіщатися до кінця землі, незважаючи на культуру чи цивілізацію. Ми живемо в той час, коли проповідники повинні стати на сходинку вище як проповідувати один-одному, або проповідувати в наших церквах. Ми маємо бути свідками Божими для всіх людей, які неспасенні. Тому, передати ці істини богопізнання якраз допоможе гомілетика, покликана навчити нас, передати те, що відкриває нам Господь.

— На чому ви найчастіше акцентуєте увагу слухачів у своїх лекціях?
— Основний акцент на Ісусі Христі: що Він хоче, які у Нього наміри по відношенню до нас, нашого сьогодення, нашої поведінки, особистого життя. Якщо людина сама навчиться від Христа і буде виконувати Його Слово — це, як підстава, що вона цим багатством-благословенням може поділитися з іншими людьми. Тому, не тільки вчителі, а всі проповідники повинні зосереджуватися сьогодні на тому «що я особисто знаю про Христа» і наскільки Христос відображається в мені, щоб я міг передати це пізнання іншим.

— З якими помилками найчастіше доводиться «боротися» в нашому братерстві?
— Одним із великих недоліків є той, що проповідники починають легковажити вивченням Біблії. Вони не цінують тими можливостями, які в нас є для того, щоб поповнювати багаж своїх знань. Проповідуючі, можливо десь на рівні пізнання, яке вони вже мають, а може вже й роки назад мали — зупинились. Тому деякі проповіді виходять одноманітні й можуть не завжди приносити людям ту збудову, яку мали б дати євангельські проповіді. Тому одна з основних проблем, яка насторожує — недбайливе ставлення до служіння Словом.

— Чи залежить зміст ваших лекцій від віку авдиторії?
— Я думаю, що швидше це залежить від того настільки людина «є у Христі» та наскільки вона знає Бога, це може стосуватися і молодших, і старших. Якщо люди люблять Бога, живуть з Богом, пізнають Бога, то в Біблії написано про таких: «Хто любить Бога, тому дано знання від Нього» (1-е Коринтян 8:3). Тому вікова категорія десь на другому плані, а на першому те, наскільки люди живуть з Богом, настільки вони мають з Ним тісні стосунки, наскільки навчилася перебувати в Ньому.

Своїми враженнями й емоціями від перших занять поділилися студенти Луцького осередку:

«Мене надихнуло пройти курси те що, я почав проповідувати і мені стало цікаво як це робити правильно, щоб люди мене добре і вірно розуміли. Я бачу що це моє служіння і я хочу зростати у ньому. Перша лекція була дуже цікава, можна було взяти для себе багато цікавих ідей».
Віталій Величко

«Я ніколи не проповідував, але у серці з’явилося бажання це робити. Тому прийшов на ці курси, щоб навчитися, дізнатися щось нове для свого ж збудування та зростання. Сьогодні нам розповідали про те , як правильно обирати тему, які є види проповідей, раніше я цього не знав, та й не задумувався над цим».
Вадим Третяк

«Сьогодні викладання Михайла Івановича стало поштовхом мені для того, щоб більше читати і досліджувати Біблію. Навіть таку дисципліну як «Гомілетика» більше дослідити, а не лише задовольнитися тим, що ми почули за шість годин. Думаю, що хтось зацікавився і буде вивчати це далі, тому що це справді сильно. Починаєш бачити свої помилки. Наприклад серед молодих проповідників буває таке, що часто «виривають» один вірш з контексту, не дивлячись про що там пишеться далі, й на основі цього будують цілу проповідь. А вона може бути доктринально не правильною. Тому думаю, що це навчання і, власне, цей предмет навчить нас більш правильно формулювати свої думки, щоб вони були більш Христоцентричними».
Ілля Комар

Отож, щоб бути майстром своєї справи, потрібен не лише досвід, але в першу чергу — знання. Саме на цьому наголошує Микола Волков словами з Біблії, бо: «Народ мій гине через брак знання. Тому, що ти відкинув знання, то й я тебе відкину від мого священства…» (Осії 4:6). Щоб уникнути цього страшного вироку — потрібно вчитися, досліжувати Святе Письмо та вправлятися на практиці (жити по ньому). Висновки робімо самі.

Інна Мельник

Джерело: сайт Волинського об’єднання УЦХВЄ

Попередня Десятеро людей отримали духовне хрещення на конференції людей з порушеннями слуху та сурдоперекладачів
Наступна У Ковелі звершили молитву-покаяння та благословення щодо єврейського народу

Вам також може сподобатися

Новини братерства

Єпископ Цвор: «На суспільство може впливати лише Церква сповнена Духом Святим»

27 жовтня, в рамках святкування 20-ліття київської церкви християн віри євангельської «Філадельфія» (вул.Голосіївська, 57) відбулася конференція «Вплив євангельського руху в історії»…

Новини братерства

На Львівщині у рамках Міжнародного фестивалю надії пройшли служіння, присвячені Андріївському руху

   Тематичні богослужіння, присвячені так званому Андріївському руху, що є підготовчим етапом до Міжнародного фестивалю надії пройшли  14 грудня 2014 року в євангельських церквах…