Квітень 26, 2023 1 3209 Переглядів

У селі Блажове на Рівненщині дев’яностолітня церква п’ятидесятників посвятила новий Дім молитви

23 квітня в церкві ХВЄ с. Блажове, що в Рокитнівській селищній громаді Сарненського району, відбулося посвячення Дому молитви. Урочистий захід відвідав старший єпископ УЦХВЄ Михайло Паночко. Разом з ним у молитві посвячення Господу нового Дому молитви присутніх повели старший пресвітер області Олександр Коток та районний пресвітер Михайло Лесковець.

Село, розташоване на лівому березі річки Ствиги, за 25 км від селища Рокитне та залізничної станції «Рокитне-Волинське». Блажове межує з Залав’ям, Більськом, Хміль та Біловіж. Через село проходить автошлях,  є школа, медпункт, бібліотека, православна та  п’ятдесятницька церкви.

Громада УЦХВЄ в Блажовому має давню історію. Є дані про те, що перші п’ятидесятники приймали тут водне хрещення ще до Другої світової війни, на початку 1930-х років. Наприклад, зазначено, що у 1932 році багато сільчан складали обіцянку служити Богові. Серед них були місцеві жителі та з інших сіл: Місюкевич Микола (1893 р.н.), Кулакевич Варвара (1890 р.н.), Кулакевич Людмила (1887 р.н.), Кулакевич Євдокія (1892 р.н.), Місюкевич Катерина (1893 р.н., можливо дружина Місюкевич Миколи), Кулакевич Антоніна (1900 р.н.), Кулакевич Петро (1907 р. н., пізніше був відповідальним у Церкві.), Лаврентій (1897 р.н.), Кулакевич Микита (1890 р.н., пізніше був відповідальним у церкві с. Більськ), Шимон (1898 р.н.), Павло (1894 р.н.), Василь (1903 р.н.) та інші.

У 1932-33 рр. в Старому Селі, Блажові, Глинному, Більську та інших селах Столінського повіту відбувається велике Євангельське пробудження. Навертається до Господа багато молодих і старших людей. Почувши про духовне пробудження у селі Блажове їх стали більше навіщати віряни з навколишніх сіл: Сновидовичі, Остки, Старе Село, Веліш, Березове, Кам’яне.

Одного разу брати зі Старого Села Матвій (1889 р. н.) та Малафій (1892 р. н.), а можливо Семен чи Захарко, пішли купляти воли у с. Глинне. По дорозі зайшли на хутір Куп’є до Ковалевича Мирона Купріяновича. Цей чоловік був дуже сердитий на свою жінку, оскільки вона пішла до с. Блажове складати обіцянку служити Богу. Він її стеріг з сокирою в руці, плакали дітки. Тоді Малафій каже: «Що це ти, Мироне, робиш? Служити Богу це добре діло, всім нам треба каятися і йти до Бога». Незабаром і сам Мирон склав обіцянку служити Богові.

В історичних матеріалах згадується про водне хрещення в с. Глинне 11 серпня 1933 р., де  охрестились із Блажового Кулакевич Варвара,  Кулакевич Людмила, Кулакевич Євдокія, Місюкевич Катерина, Кулакевич Антоніна, Лаврентій. А 19 серпня, під час чергового хрещення, в завіт з Господом вступають брати Василь та Петро Кулакевич .

Рівно через рік, 19 серпня 1934 року, відбувається водне хрещення в Рокитному, де до Церкви Христової долучається Кулакевич Микита (1890 р.н.).

Переважно в цьому краї всі водні хрещення звершував пресвітер з Мерлинських хуторів Колбік Філімон Данилович та регіональний служитель Максимович Федір Семенович.

До Першої світової війни християни п’ятдесятницьких церков з с. Блажове збиралися в селі та по хуторах. Так на хуторі «Новинки» був свій диригент хору, на прізвище Рак.

У час Другої світової з 1941 року село було окуповане німецькими загарбниками. У 1945-му за серпневою угодою багато церков автономно ввійшли в Об’єднаний Союз Церков ЄХБ. Так, згідно з чинним законодавством та церковною документаціїєю призначалися пресвітери, які відвідували церкви та виконували духовні потреби вірян. Рудніцький Стах був обраний як уповноважений пресвітер на церкви Рокитнівського району. Відомий брат Колбік Філімон Данилович з хуторів Мерлінських, Хомич Микола Якович з с. Березове та Ковалевич Мирон Куприянович з с. Глинне. Відповідальний за церкву Павлович Матвій Мусійович з с. Старе Село, Денисюк Сергій з смт Рокитне, Бричка Василь з с. Карпилівка – всі вони були в братерській раді пресвітерів району, неодноразово відвідували церкви Рокитнівщини.

Фото зроблене у 1952-55 рр. с. Глинне
Зліва направо в першому ряді сидять: невідомий, Рудніцький Стах (с. Купель), Бричка Василь (с. Карпилівка), Колбік Філімон Данилович (хутори Мерлінські), Ковалевич Мірон Купрянович (с. Глинне), Хомич Микола Якович (с. Березове). У другому ряді стоять: невідомі.

В цей період церква с. Блажове була приєднана до села Більськ. Відповідальним був Кибукевич Павло Зенькович у Більську. Впродовж багатьох років віряни с. Блажове ходили на зібрання до сусіднього села. Пізніше у будні дні збиралися по хатах у Блажові, по можливості відвідували окружні церкви та дуже гарно співали разом з більськими братами та сестрами.

Вже у 1984 році місцеві християни збиралися вечорами на зібрання у сестри Параски, дружини Микити. Вона дала дозвіл розкидати стару хату і побудувати нову.

19 серпня 1984 року брати прийняли рішення, розкидавши стару хату побудували нову, частину якої було відведено для молитовного приміщення. І вже на новий 1985-й рік перейшли у нове приміщення. Там збиралися приблизно дев’ять років. Пресвітером був тоді Кибукевич Логвин Павлович з с. Більськ.

Приблизно у 1990 році християни с. Блажове брали активну участь у будівництві Дому молитві с. Більськ, оскільки все ще були разом з ними.

У 1992 році через Глінківське Сільпо церква ХВЄ с. Блажове придбала під Молитовний будинок недобудоване приміщення житлового будинку у Ростківського Фелікса, директора Блажівської ЗОШ. Відразу розпочали добудовувати приміщення.

13 травня 1993 року церква ХВЄ отримала Свідоцтво та статут нової реєстрації. Цього ж року відбулися вибори на пресвітерське служіння Колодича Петра Івановича та на дияконське служіння Колодича Григорія Володимировича.

Наступного 1994-го віряни перейшли в новий Молитовний Дім, звершили рукопокладення на служіння пресвітера Колодича Петра Івановича та на служіння диякона – Колодича Григорія Володимировича.

В різні роки (1998 р., 2001 р., 2002 р.) в Блажові періодично відбувалися районні молитви, бесіди та навіть поїздка у Тамбов на місію.

3 липня 2011 року в церкві відбулося водне хрещення, під час якого в завіт вступили двоє людей з обмеженими фізичними можливостями. А вже наступного року на річці Ствига хрещення приймали восьмеро місцевих та двоє людей з сусідніх сіл Єльне та Березове.

Багато років проводили зібрання в придбаному приміщенні, доки знову виникла потреба будувати, або купити та реставрувати більше та сучасніше приміщення під Молитовний будинок. Брати і сестри про цю справу весь час молилися і Бог благословив у придбанні радгоспної контори. На оформлення документів було відведено 1 рік. Купівлю приміщення оформили 7 березня 2017 року, і через три дні розпочали реконструкцію будівлі. Допомагали архітектори, місцеві брати, Василь Пехотін, старший пресвітер Сарненського р-ну Михайло Маковецький та архітектор Борис Андрійович, пресвітер Марко Пишняк.

Посприяли також старші служителі братерства та області, старший єпископ УЦХВЄ Михайло Паночко, єпископ Олександр Коток, єпископ Володимир Бричка, регіональний служитель Олександр Кузьмич, старший пресвітер району Михайло Лесковець та його заступник Петро Карповець, депутат Верховної Ради України Віктор М’ялик та інші служителі.

У 2021 році на пресвітерське служіння в сільській церкві  був обраний (а у 2022 – рукопокладений) Олександр Кулакевич, а Петро Колодич отримав статус почесного пресвітера.

10 березня 2023 року Дім молитви вже був збудований, а 23 квітня – посвячений.

10 березня 2023 р., Дім молитви с. Блажове

Для довідки

Перша письмова згадка про село Блажове датується 1600 роком. «На початку XVII сторіччя на березі річки Ствиги польський купець Шолом Бліжовський та його брат Йосип побудували перші хати. Звідси походить село та його назва» – йдеться в архівних документах. Жителі села займалися збиранням грибів, ягід, мисливством, рибальством та бджільництвом.

Перша назва села – Бліжов, з 1946 – Блажево, з 1969 року – Блажове. За результатами третього поділу Польщі (1795 рік) території с. Блажове перейшли до Російської імперії, Мозирського повіту. За умовами Берестейського договору в лютому 1918 року землі Волині захопили австро-німецькі війська. А пізніше за Ризьким мирним договором с. Блажове відійшло до складу Польщі. З 1921 року по вересень 1939 року село знаходилося під владою Польщі. А у вересні 1939 року с. Блажове в складі західноукраїнських земель приєдналося до УРСР. Тепер у складі вільної України.

Олександр ГЕНІШ.

Попередня Віряни села Поляни на Поліссі дружно стали донорами крові
Наступна Конференція для працівників дитячих таборів відбулася на Волині

Вам також може сподобатися

Новини братерства

Засновано благодійний фонд «Християнська освіта»

17 листопада за ініціативи Громадської ради з питань співпраці з Церквами і релігійними організаціями при Міністерстві освіти і науки, молоді та спорту засновано Благодійний фонд «Християнська освіта».

Новини регіонів

Старший єпископ відвідав церкви Чернівецької області

27 серпня 2017р. старший єпископ Михайло Паночко, разом із старшим пресвітером  Чернівецького обласного об’єднання УЦХВЄ  Петром  Карповим відвідали церкву християн віри євангельської  у м. Герца.

Новини братерства

У наступному році відділ освіти братерства працюватиме над проектом підручника для сімейних – дошлюбне консультування

      9 грудня 2015 року в приміщенні Київського біблійного інституту відбулася зустріч керівників церковної освіти.