«Плюсом при будівництві модульних Домів молитви є те, що вже через місяць видно результат» – Сергій Бас
У тому, що модульне будівництво є зручним для зведення Домів молитви переконалися вже чимало служителів церков. Мова йде про будинки, зібрані з секцій-модулів заводського виготовлення, що збирають докупи вже на місці – швидко, зручно і дешевше. На цю тему – наша розмова із Сергієм Басом, який організував команду будівельників для зведення модульних молитовних будинків.
– Сергію, чому почали займатись модульними Домами молитви? З чого почалася ваша будівельну діяльність?
– Від початку служіння у церкві села Котів, я був залучений до будівництва Дому молитви. Коли ми з командою братів-будівельників закінчили його спорудження, постало питання: «А що далі?» Я запропонував – давайте будемо допомагати церквам по Україні, які споруджують молитовні будинки і які мають брак фахівців-будівельників. Браття охоче погодилися. Наша перша поїздка була на Полтавщину, у село Супрунівку, де ми робили фасад. Вже відбулося відкриття цього Дому.
– Чому вибрали саме Полтавщину?
– Здавалося б випадкова зустріч, але я в таких зустрічах вбачаю руку Божу. Тоді на Волині гостював Михайло Роман, старший пресвітер церков ХВЄ на Полтавщині. Ми разом їхали на служіння в одну з церков, познайомилися. А він, дізнавшись про наше бажання, запропонував приїхати в Супрунівку.
– Коли ви почали будувати модульні Доми молитви?

Сергій Бас, одружений, разом з дружиною Олею виховує п’ятеро дітей. Вже п’ятий рік – служитель церкви села Котів на Волині.
– На Рівненщині таких будиночків споруджено вже більше десятка. Я спеціально їздив з братами подивитися на них – невеличкі, ззовні обшиті металевим профілем. Ми вирішили удосконалити проєкт, щоб вигляд більше нагадував молитовний дім, і щоб був ще тепліший взимку, а отже відмовилися від металевого профілю і почали використовувати декоративну штукатурку. Складаючи новий проєкт, ми ще не знали де саме будемо розпочинати його реалізацію. І от Михайло Роман нам запропонував побудувати такі каркасні будиночки одразу у двох селищах: Опішні (пастор Василь Медведь) та Жуках (пастор Василь Павлусь). Кошти в Опішні шукав пастор, а в Жуки Бог дав кошти через одного брата по вірі з США.
Отже, 22 травня 2020 року, ми знову прибули командою на Полтавщину. Хоча це був наш перший досвід у спорудженні саме таких каркасних будиночків, Бог дав успіх, все вийшло навіть краще, ніж ми думали. Розділившись на дві команди по шестеро, за 22 дні ми закінчили будівництво в обох селах, як кажуть «під ключ». Ще додатково поклали на подвір’ї бруківку.
– А де берете будівельні матеріали?
– Всі дерев’яні конструкції будиночків ми закупили на Рівненщині й відправили на Полтавщину ліс аж на чотири молитовні будинки. Тобто ще два будинки чекають черги. Ми маємо вже пропозиції будувати у двох інших селах. Сподіваємося цього літа ці проєкти реалізувати.
– Хто вашу бригаду запросив на Сумщину?
– Коли ми працювали в Опішні, туди приїхав Віктор Клець, старший пресвітер Сумської області. Він побачив цей модульний дім і загорівся бажанням побудувати такий же на Сумщині, у місті Шостці. Ми планували зробити перерву до наступного року, будувати третій дім було трохи забагато для нас. Але поїхали додому, почали молитися про цю справу. Незабаром Бог дав жертводавців, увесь необхідний матеріал, який закупили на Волині. Відтак бригада знову поїхала на схід, в Шостку.
– Яка приблизна собівартість одного такого будівництва?
– На невеликий молитовний дім треба приблизно $15 тис. У Шостці дорожчий проєкт, бо цей Дім значно більший, там є додаткові кімнати, кухня. Відповідно, що і будували його довше: 44 дні. В Опішні Дім молитви розрахований на 50-70 людей, а в Шостці на 100 осіб.
– Отже, ви готові продовжити справу і чекаєте нових замовлень?
– Під час будівництва ми побачили рясне Боже благословіння. Як я вже сказав, вийшло все значно краще, аніж ми сподівалися. Згідно з даними, озвученими на конференції Волинського обласного об’єднання церков, 14 громад у нашій області ще не мають власних Домів молитви. Тому маємо плани збудувати два модульних будинки на Волині, та ще два на Сумщині і стільки ж на Полтавщині. Молимося, щоб Бог дав необхідні кошти та жертовних людей, готових вкладати у будівництво церков.
– У чому перевага зведення саме модульних будинків?
– В Україні є багато місіонерів у селах і містах, які не знають з чого починати. Я рекомендую придбати ділянку і поставити невеличкий модульний дім, можливо навіть не по центру ділянки, а трохи збоку. Якщо церква зросте до ста членів, ви зможете тоді побудувати більший. По-перше, не потрібно «ламати» голову де знайти приміщення для служіння, буквально за місяць ви матимете чудовий молитовний дім.
Це також важливо в сучасних економічно несприятливих умовах в Україні. Не варто купувати у селі якусь стару хатину за $10 тис., бо, як показує практика, потім її доводиться майже повністю розбирати, ще ліпити якісь прибудови. Краще купити ділянку за якусь тисячу і побудувати новенький модульний Дім молитви, який буде гарний, міцний, надійний і теплий. А головне що про ремонт ще років 15 можна буде не турбуватися. Та й обслуговування модульного будинку не вимагає великих коштів. Щоб його обігріти, достатньо перед служінням на дві-три години включити кондиціонер.
Тобто, я певний, що коли у церкві 10-20 членів, не варто будувати великий Дім молитви. Традиція минулих років, щоб обов’язково будувати капітальний дім на віки, зі значним запасом щодо кількості членів, як на мене, сьогодні вже не актуальна. Колись учні хотіли вразити свого Вчителя грандіозністю кам’яних споруд, але Його відповідь була невтішною для них.
До речі, отакий каркасний дім можна побудувати й більшого розміру, і він був би окрасою як для села, так і міста. Може це і непогано мати в місті один величезний Дім молитви. Але, яке на мене, ефективніше (як з економічної, так і духовної сторони) побудувати два модульні Доми молитви – в різних частинах населеного пункту. Замість однієї громади в 500 і більше членів, нехай краще було б по 50-100 осіб, але щоб усі члени були залучені до праці, охоплені увагою та любов’ю. А нині, в умовах карантину, такі економні будинки – явний Божий подарунок Церкві.
– Як ви за такий короткий термін знайшли спонсорів на будівництво?
– У цьому також великий плюс модульних будинків, бо спонсор вже за місяць бачить конкретний результат. Чому зараз неохоче жертвують на великі доми молитви? Тому що там не видно кінця-краю, там 15 тисяч – це крапля… До речі, ми молимося за спонсорів і просимо: якщо хто читає ці рядки і його серце відкрите до співпраці з нами, ми охоче включимо вас до своєї команди (мій телефон +380969659050). Ось із США брати нам пожертвували чудові будівельні інструменти. О, яке то добро! Надійні інструменти для будівельника – то значний процент успішного будівництва.
– Чи є ще подібні будівельні команди з-поміж християн?
– Звичайно є. Західні церкви славляться тим, що там кожен другий – будівельник. Тому моя молитва і моє побажання для тих, хто не знає як себе реалізувати в ділі Божому. Ось чудова нагода: включитися в будівництво модульних Домів молитви.
Спілкувався Геннадій Андросов
Вам також може сподобатися
Навчальний курс «Зцілення душевних ран» пройшов на базі церкви «Філадельфія» в Києві
«Аж на третій місяць перебування в безпечному місці, моя донька
Рада Церков обговорила з головою ВР Разумковим питання, які хвилюють віруючих
Зустріч Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій з Головою Верховної
Олександр Попчук: «За три роки кількість церков в Ефіопії, з якими ми служимо, зросла вдвічі»
У вересні директор Департаменту благовістя УЦХВЄ Олександр Попчук разом із