Серпень 24, 2021 0 2290 Переглядів

30 років життя Церкви в умовах незалежності: згадуємо шлях, аналізуємо та робимо висновки (ЧАСТИНА 2)

Продовження. Початок матеріалу тут.

Влітку 1997 року у таборі, неподалік м. Малина на Житомирщині, було проведено перший молодіжний з’їзд, який надалі став головним молодіжним заходом ХВЄ України.

У січні 1999 року Львівська Біблійна Семінарія прийняла перших студентів.

В лютому 1999 року вперше видається газета «Вірую», яка розрахована на найширшу аудиторію і є потужним євангелізаційним засобом.

20 травня 1998 року головою Всеукраїнського Союзу Християн Віри Євангельської був обраний Михайло Паночко, який прийняв повноваження у Миколи Мельника.

«Мені дуже приємно, що така велика делегація з різних країн світу, дивилися і говорили: це чудо якесь робиться в Україні, такого ще не бачили. І мені дуже приємно, що Бог має таке гарне братство в Україні, об’єднане братство, єдинодушне братство. Воно – все моє життя, моя найбільша мрія. Я дуже тішуся і дякую Богові, що Бог благословив мою працю, благословив працю правління і всього нашого Всеукраїнського Союзу. Свої побажання новому голові я вже висловлював. Я його люблю. Ми йому допоможемо, зі всім ознайомимо, все передамо, тому що ми знаємо, яка йому потрібна допомога. І Бог нам допоможе усім», – зазначив Микола Адамович наприкінці з’їзду.

На фото: (зліва направо) П.В. Сердіченко, М.М. Мокієнко, І.Р. Білас, М.с. Паночко, М.А. Мельник, М.П. Синюк, П.І. Карпов

18 квітня 1999 року в м. Рівному відбулося відкриття Школи служіння з метою підготовки пасторів для новоутворених церков. Крім братів Союзу ХВЄ України, в школі навчалися 5 братів з Білорусі.

У 2000-2001 роках в Союзі ХВЄ України відбулися урочисті святкування з нагоди: 80-річчя початку п’ятидесятницького руху в західній Україні та 80-річчя п’ятидесятницького руху на півдні України – в Одесі.

29 грудня 2001 року було зареєстровано свідоцтво на видання християнської газети «За віру Євангельську». Газета поступово збільшувалась з 4 до восьми сторінок формату А3, з 1500 примірників у той час до 25 тис. сьогодні.

З грудня 2002 року на каналі ТРК «3-студія» починає транслюватися телепрограма «Вірую», а також на Youtube-каналі, порушуючи важливі соціально-культурні проблеми українського суспільства, а також вказуючи на шляхи їх вирішення з точки зору Біблії.

30 березня – 1 квітня 2004 року в м. Чернівці відбувся 14 позачерговий з’їзд Всеукраїнського Союзу ХВЄ, на якому була прийнята пропозиція про зміну назви Церкви – Церква Християн Віри Євангельської України (ЦХВЄУ).

В жовтні 2004 року видається газета «За Євангельську віру», в якій кожен християнин може знайти для себе добру духовну поживу, підтримку і пораду.

7 жовтня 2006 р. вперше Всеукраїнський день подяки пройшов в палаці «Україна», з ініціативи УЦХВЄ. Він викликав великий резонанс у релігійній спільноті нашої країни. Ідея проведення в Україні Дня подяки Богові як заходу національного масштабу була озвучена старшим єпископом Михайлом Паночком на зустрічі Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій з Президентом України 3 березня 2006 року та отримала підтримку українських Церков. У наступному, 2007 році, 21 жовтня, вітаючи учасників свята, Президент України Віктор Ющенко, відзначив його важливість у процесі духовного оновлення нації.

Війна в Україні, що розпочалася у 2014 році внесла суттєві зміни в діяльність усіх церков України. 18 вересня 2014 року відбулося засідання Комітету ЦХВЄУ, на якому єпископи та старші пастори обласних об’єднань братерства вислухали інформацію про ситуацію на сході України. А вже станом на середину лютого 2015 року стало відомо, що Церква Християн Віри Євангельської України прийняла тисячі біженців, 25 священнослужителів капеланів церкви постійно перебували у зоні АТО для надання військовим моральної та психологічної підтримки. Всього на той час було надано допомоги у зону АТО більше 11 млн грн, 2535 тонн харчових продуктів, 735 тонн одягу, взуття, медикаментів, величезну кількість будматеріалів тощо. «Були дні, коли ми приймали до 400 переселенців», – зазначив єпископ Донецького обласного об’єднання УЦХВЄ Анатолій Безкровний [7].

Цей приклад є показовим в тому, як зміцніла Церква ХВЄ в Україні за час незалежності. Якщо раніше, на початках відновлення братства, Церква потребувала допомоги і підтримки західних братів та сестер, то нині вона є спроможною допомагати іншим.

У квітні 2016 року делегатами конференції УЦХВЄ було схвалено проведення Всеукраїнського «Свята братерства». Один недільний день у році (наступна неділя після Трійці) кожна церква у країні приділятиме для того, щоб розповісти суспільству про себе: про історію помісної громади та загалом п’ятидесятництва в Україні, про сьогодення і плани національної церкви на майбутнє, представити її соціальну доктрину.

26 серпня 2016 року Президент України підписав Указ Про відзначення в Україні 500-річчя Реформації. Рік Реформації відкрив для християн широкі можливості для євангелізації. Таких можливостей для розвитку протестантського руху Україна не пам’ятала з самих початків своєї історії. Ще на початку року був створений центральний оргкомітет по відзначенню 500-річчя Реформації, до складу якого ввійшли представники усіх пізніх протестантських деномінацій – баптисти, п’ятидесятники, харизмати, євангельські християни, адвентисти та ін. Аналогічні оргкомітети були створені на обласних та районних рівнях. У співпраці з місцевими органами влади було проведено низку заходів та акцій, присвячених цій видатній події – мотиваційні та наукові конференції, круглі столи за участю освітян, відкриті уроки Реформації в шкільних закладах, коледжах та університетах. Відбулось декілька просвітницьких поїздок центрами європейської Реформації, які включали в себе семінари, дискусії, екскурсії, зустрічі, відвідування музеїв тощо.

У Львові, 6-9 жовтня 2016 року відбувся ІІ Світовий конгрес ХВЄ. Його відвідали делегати з двадцяти країн, у прямому ефірі за подіями слідкували у сорока шести країнах. Головна тема події: «П`ятидесятниця – відповідь на виклики сучасності».

16 травня 2017 року Міністерство культури України затвердило нову редакцію Статуту братерства, згідно з якою назву було змінено на «Українська Церква Християн Віри Євангельської» (УЦХВЄ). Офіційна назва англійською мовою Ukrainian Pentecostal Church.

17 вересня 2017 року на Хрещатику вперше в історії України святкували День Подяки. Це свято у протестантських українських церквах відзначалося з давніх-давен, але кожна церква обирала свій день. Тоді в центр столиці прийшло так багато людей, що навіть закрили метро Хрещатик. Хтось нарахував до півмільйона, хтось – 150 тисяч. Одне було зрозуміло, востаннє таку кількість українців центральна вулиця столиці бачила під час Євромайдану за три роки до того. Журналісти, правда, «не помітили» цей захід, через що соцмережі спалахнули обуренням. Для всіх стало очевидним – протестантизм в Україні досяг такого якісного та кількісного рівня, що не рахуватися з цим просто неможливо.

22-24 вересня 2017 року у Берліні відбулася конференція УЦХВЄ Європи. Адже до складу братерства вже входять українські церкви ХВЄ Бельгії, Німеччини, Польщі та Іспанії. Кількість громад, а також країн, готових долучитися до братерства, постійно зростає.

12 грудня 2019 року Комітет УЦХВЄ затвердив план заходів святкування 100-літнього ювілею п’ятидесятницького руху в Україні. Мета заходів – відновити історичну справедливість стосовно п’ятидесятників, безпідставно дискредитованих за радянських часів. Змінити статус п’ятидесятництва від «гнаної» меншості до «впливової» меншості. Посилити місійну присутність Церкви в регіонах.

За останні роки світ побачили декілька об’ємних наукових праць з історії п’ятидесятництва в Україні та окремих її регіонах.

«За роки незалежності було подаровано більше як 11 млн екземплярів Святого Писання. Кількість громад ХВЄ збільшилась в чотири рази, не враховуючи тисячі тих вірних, які виїхали далеко за межі країни. Якщо 30 років тому ми мали близько десяти молитовних будинків, то нині їх понад 1300 і ще 120 в стадії будови. З 40 тисяч кількість членів зросла до 120 тисяч, маємо 50 тисяч діток, більш як 26 тисяч молоді, залученої до різних напрямках служіння. Проповідь Євангелії не припиняється. Це подарунок Божий, який прийшов із настанням незалежності. Тому не забудьмо подякувати Богу за 30 років величезної свободи. Серед 220 країн таких умов для розвитку Церкви немає ніде.

Закликаю вас не опускати рук, жити вірою, сміливо йти вперед, досягати нових висот. Бо в цьому є воля Господня, з нами Бог! Не лінуймося проповідувати, молитися, трудитися. Візьмімо собі за мету– якомога більше людей привести до Бога. Будьмо незалежні від невірства, злоби, гріха», – зазначив старший єпископ УЦХВЄ Михайло Паночко у привітанні з нагоди 30-річчя незалежності України.

Олександр ГЕНІШ, редактор газети «За віру Євангельську»

Посилання

  1. Журнал «Благовісник» №1, 1992
  2. Журнал «Благовісник» №2, 1992
  3. Журнал «Благовісник» №3, 1993
  4. Журнал «Благовісник» №3, 1995
  5. Журнал «Благовісник» №4, 1996
  6. В стовпі вогню та хмарі диму: з історії п’ятидесятницької Церкви. – Рівне, Дятлик М., 2019. – 406 с.
  7. Офіційний сайт Української Церкви Християн Віри Євангельської: https://www.chve.org.ua/
  8. Газета Об’єднання християн віри євангельської п’ятидесятників Рівненської області «За віру Євангельську»
Попередня 30 років життя Церкви в умовах незалежності: згадуємо шлях, аналізуємо та робимо висновки (ЧАСТИНА 1)
Наступна «Якщо ви запалені вогнем Божим, то зможете запалити інших» - Олександр Попчук на конференції євангелістів-2021 

Вам також може сподобатися

Новини братерства

На форумі «Новомедіа» у конкурсі кращих творів ЗМІ переміг сюжет з донецьким пастором Сергієм Косяком

7-9 листопада 2014 р. у Києві проходив Міжнародний форум «Новомедіа». Це – щорічна масштабна подія у світі вітчизняної християнської журналістики.

Журнали

Турбота про здоров’я: баланс віри та зусиль — тема журналу “Благовісник”

За два тижні до закінчення непростого та тривожного 2020 року

Новини братерства